Esély Sportnap: Fogyatékkal élők társadalmi integrációját segítő, érzékenyítő sportesemény
2022. november 12-én második alkalommal került sor az Esély Sportnap sportprogram megrendezésére Budapest II. kerületében, amely a fogyatékossággal élők társadalmi integrációját segítő sportrendezvény. A szlogen magáért beszél: Egyenlő Játék – Együtt minden sikerül!
Az egyedülálló rendezvény célja, hogy a résztvevők megismerjék egymás különbözőségeit és erősödjön bennük az elfogadó hozzáállás.
Helyszín: II. Rákóczi Ferenc Gimnázium (1024 Budapest, Keleti Károly utca 37.)
Főszervező: II. Kerületi Sport és Szabadidősport Nonprofit Kft.
VIDEÓS BESZÁMOLÓNK ITT ÉRHETŐ EL: https://www.youtube.com/watch?v=xukLTNCKouY
ESÉLY MAGAZIN az MTV műsorán: https://mediaklikk.hu/video/esely-2022-12-31-i-adas-2/
Részt vevő iskolák:
Hét II. kerületi iskola 50 diákja, valamint kísérőik és további érdeklődők vettek részt az eseményen – Addetur Baptista Gimnázium, Technikum és Szakiskola, Móricz Zsigmond Gimnázium, Gyermekek Háza, II. Rákóczi Ferenc Gimnázium, Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola és Gimnázium, Csík Ferenc Általános Iskola és Gimnázium, Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola – közösen csapatot alkotva a MEREK-ből (Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központja) érkezett résztvevőkkel.
6 vegyes csapat került kialakításra, kiegészülve egy-egy Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemről érkező hallgatóval, akik a csapatok vezetői, koordinátorai voltak. A résztvevők 7 fix állomáson, különböző adaptív sportágakat kipróbálva vetélkedtek közösen, csapatban. A helyszíneken a csapatok pontokat gyűjthettek.
A legtöbb pontot összegyűjtő csapatot a II. Rákóczi Ferenc Gimnázium diákjai alkották, akik az élményeken kívül serleget, és a Gyarmati Dezső Uszodába nyertek belépőjegyet. Minden résztvevő aranyérmet, emléklapot, valamint a Civilút Alapítvány ajándékcsomagját kapta, amelyben egy tornazsák és benne a társadalmi felelősséget szem előtt tartó, autizmussal élők által készített csokoládé, a Kockacsoki volt. GRATULÁLUNK!
Sportágak és érzékenyítő állomások:
A rendezvényen olyan ép és sérült emberek által közösen játszható sportágakban mérték össze ügyességüket a csapatok, mint az ülőröplabda vagy a boccia – a nemrég megalakult MEREK SE koordinálásával, akik versenyszerűen kezdtek foglalkozni a boccia sportággal-, de a feladatok között nagy sikere volt a sötétlabirintusnak és a szellemi vetélkedőnek is. A FODISZ által a csapatok felmérték ügyességüket a kerekesszékes akadálypályán, amely igazán népszerű volt a gyerekek között, – ahogyan a csörgőlabda is, hiszen bekötött szemmel kellett elkapni és továbbgurítani a labdát. Új sportágként megjelent a pingpong látássérülteknek, ahol ugyancsak egy kisméretű csörgőlabdát kellett érzékelni és továbbítani egy ütővel, lefedett szemmel; egy kis hálós kapuba kellett célozni egy speciális asztalon játszva. A látássérülteknek készült sakkot a FODISZ jóvoltából próbálhatták ki a résztvevők. A résztvevők együtt sportolhattak a MÁI SE para-asztaliteniszezőivel, Ekler Lucával és Kiss Péter paralimpiai bajnokokkal is.
A BFKH II. Kerületi Hivatala Népegészségügyi Osztályának egészségnevelő munkatársa, dr. Füzi Andrea Rita a pandémia után is rendkívül fontos helyes kézmosás elméleti ismereteit bővítő beszélgetést követően megmutatta a versenyzőknek, hogy ki-ki milyen eredményességgel végezte el a kézmosás mozdulatsorát.
Felhívta a figyelmet a rendszeresen kimaradó kézterületekre, végül megtanította a kéz megfelelő tisztaságát garantáló mozdulatsort. Átbeszélték, mikor, milyen szappant célszerű használni, illetve, hogy a különböző kézszárítási módoknak mik az előnyei és hátrányai. A versenyzők szakmai dokumentumok segítségével informálódhattak arról, hogy az őket folyamatosan érő környezeti zajok miként befolyásolhatják az egészségi állapotot. Az érdeklődők a zaj és egészség összefüggéseivel és a kézhigiénével kapcsolatos totókat tölthettek ki.
A 2002 óta működő MÁI SE a megnyitó után páros bemutatót tartott: Szentendrei Tibor és Tóth Attila „álló” játékosok, valamint Kovács Ika Ilona és Szamosi Csaba kerekesszékes versenyzők játszottak. Egyetlen eltérés van az épek szabályaitól: az „ülők” bármelyik labdát fogadhatják. A MÁI SE-ben jelentős számban pingpongoznak kerekesszékes emberek.
A Civilút Alapítvány és a Hangzoona Kft. segítségével megtudhattuk: Hogyan hall a nagyothalló ember? Az audiológiai érzékenyítő állomáson Várszegi Zoltán audiológus végzett szűrővizsgálatot.
A Civilút Alapítvány kiemelt célja a fogyatékossággal élő emberek inklúziójának elősegítése. Az Alapítvány híd szerepet tölt be a civil és érdekvédelmi szervezetek, az állami és önkormányzati intézmények, valamint az érintettek között, támogatva azok munkáját, célkitűzéseit.
Szemléletformáló Kapocs Komplex Mintaprogramjával – ahogyan azt a név is mutatja – kapocs szerepet tölt be a fogyatékossággal élő emberek és környezetük életében, támogatva az inklúziót. Filozófiája szerint a fogyatékossággal élő emberek hasznos és értékteremtő tagjai a társadalomnak, hiszen mindenki másképpen tehetséges!
A ParaDance Company kerekesszékes tánccsoport – elfogadva a Civilút Alapítvány meghívását – bemutatta, hogy az emberi álmok és célok megvalósításához a kerekesszék korántsem akadály, sokkal inkább eszköz! Létük célja többek között a társadalmi tudatformálás, melyhez előszeretettel hívják a tánc közérthető nyelvezetét segítségül.
A NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület bemutatója mindenkit elragadott, a gyerekek tátott szájjal nézték, hogyan segédkeznek a kutyusok a gazdáiknak.
Az Egyesület egyik fő célja a fogyatékossággal élő emberek érdekképviselete és társadalmi beilleszkedésének elősegítése speciálisan képzett segítőkutyákkal. Többféle segítőkutya-típus tartozik a profiljukba: hallássérült-segítő (hangjelző) kutya, mozgássérült-segítő kutya, rohamjelző kutya (pl. diabéteszben érintett vagy epilepsziás személyek számára), személyi segítő (pl. látássérült-segítő, autistasegítő) kutya, terápiás kutya.
Másik küldetésük: a széleskörű társadalmi szemléletformálás segítőkutyák bevonásával. Az interaktív programok célja nemcsak a fogyatékos személyek mindennapjainak megismertetésével az integráció és esélyegyenlőség előmozdítása, hanem a nem fogyatékos gyermekek és felnőttek szociális készségének fejlesztése, valamint a felelős állattartás megtanítása.
Vendégeink:
Ekler Luca :Tokió paralimpiai bajnoka, 563 centis új világcsúccsal. 3x Európa-bajnok és 4x világbajnok, Év paraatlétája: 2018, 2019, 2020.
Kiss Péter: Paralimpiai bajnok kajakozó (KL1 200 m, 2021), 3x para-kajak világbajnok (KL1 200 m, 2019, 2021, 2022), 3x para-kajak Európa-bajnok (KL1 200 m, 2019, 2021, 2022), 3x világkupa-győztes (KL1 200 m, KL1 500 m, 2020, KL1 200 m, 2021), 2x Az év fogyatékos férfi sportolója (2019, 2021), A Magyar Kajak-Kenu Szövetség Örökös bajnoka (2021).
Hadzsy Anna: A II. Rákóczi Ferenc Gimnázium igazgatója
Őrsi Gergely: Budapest II. kerület Önkormányzat polgármestere
A Gimnázium előcsarnokában a II. Kerületi Sport és Szabadidősport NKft. II. Kerületi Sporthistóriák című sporttörténeti kiállítás is megtekinthető volt.
A rendezvény együttműködő szervezetei:
Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központja (MEREK)
Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ)
Magyar Röplabda Szövetség (ülőröplabda válogatott)
Mozgássérültek Állami Intézete Sport Egyesület (MÁI SE)
BFKH II. Kerületi Hivatala Népegészségügyi Osztály
II. Kerületi Városfejlesztő Zrt.
Közép-Budai Tankerületi Központ
NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület
Civilút Alapítvány, jószolgálati partner
Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
A rendezvény támogatói:
II. Kerületi Önkormányzat
Lovas Cukrászda
Eisberg Magyarország
Cégem360
Bortársaság
Sajtó:
KARC FM
Szerencsejáték Zrt. tartsvelunk.hu
Budai Polgár
Varga Péter-MRSZ-Kossuth rádió
kulonoram.hu
KÖSZÖNJÜK A RÉSZVÉTELT és a PARTNEREK TÁMOGATÁSÁT!
KÖSZÖNJÜK A SAJTÓS MUNKATÁRSAK RÉSZVÉTELÉT ÉS AZ ESEMÉNYÜNK NÉPSZERŰSÍTÉSÉT!
Bízunk abban, hogy több szervezet és önkormányzat követi a példát és hozzánk hasonlóan alkalmat teremt a közös vetélkedésre a különböző adottságokkal és akadályokkal élő gyermekek és fiatal felnőttek számára.
A diákok és a szülők, visszajelzéseik alapján nagyon jól érezték magukat, fantasztikus élményekkel gazdagodtak.
Fotók: Nagy Béla / Budai Polgár: https://drive.google.com/drive/folders/1eHjD6El1fkOqwxgIiNnsequ6iuWANVmC